Gift Aid

WSPIERAJ PARAFIĘ PRZEZ GIFT AID

Co to jest Gift Aid?

Jest to akcja zachęcająca wszystkie osoby płacące podatek dochodowy, by podpisały deklarację, która stwierdza, że wszystkie ofiary składane przez sygnatariusza na rzecz organizacji dobroczynnej (na naszą parafię wchodzącą w skład Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii/ Polish Catholic Mission in England and Wales) powinny być traktowane jako ofiary Gift Aid. Na mocy tej deklaracji, parafia otrzymuje od urzędu podatkowego (HMRC) zwrot podatku zapłaconego przez ofiarodawcę w wysokości 25% całkowitej darowizny.

Czyli za każdego £1 danego jako Gift Aid, urząd podatkowy zwraca parafii 25 pensów.

Kto może podpisać Deklarację Gift Aid?

Każda osoba, która otrzymuje jakikolwiek dochód (zarobek, emerytura, procent bankowy od oszczędności), od którego płaci brytyjski podatek dochodowy (UK Income Tax). Deklarację Gift Aid mogą podpisać zarówno rezydenci UK, jak i osoby przebywające w Wielkiej Brytanii czasowo i płacące brytyjski podatek dochodowy.

Jakie warunki muszą być spełnione aby ofiara złożona na parafię mogła być potraktowana jako Gift Aid?

1. Ofiarodawca musi uprzednio podpisać DEKLARACJĘ Gift Aid (jednorazowo a nie co roku) i składać ofiary przelewem bankowym (standing order) lub w kopertkach z logo Parafii, które są rejestrowane dla celów urzędu podatkowego;
  2. Ofiarodawca płaci podatek w Wielkiej Brytanii;
  3. Zwrot podatku, o który ubiega się parafia, nie przekracza podatku zapłaconego w danym roku przez ofiarodawcę.

Urząd podatkowy nie daje ofiar na parafię, lecz zwraca tylko podatek już zapłacony przez określonego ofiarodawcę.

Mity i fakty (wyjaśnienie)

NIE MA OBOWIĄZKU dawać ofiary przez Git Aid co tydzień ani w tej samej kwocie.

Ofiary można składać w kopertce oraz przelewem bankowym tzw. standing order na konto naszej parafii:

PCM Derby

Sort code: 30-94-57

Acc no: 00625287

Tytuł wpłaty: Gift Aid lub GA

Podpisanie deklaracji nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi rozliczeniami z urzędem podatkowym.

Deklarację proszę wypełnić drukowanymi literami. Po wypełnieniu, deklarację można złożyć po każdej Mszy św. u ks. Proboszcza.

POBIERZ DEKLARACJĘ GIFT AID