Sakrament Bierzmowania

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

"Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" (KKK 1285)

SAKRAMENT BIERZMOWANIA W NASZEJ PARAFII

Zapisy na katechezy odbywają się bezpośrednio u księży duszpasterzy, a informacje o termnie zapisów będą podane w ogłoszeniach parafialnych;

- W katechezach osoby niepełnoletnie uczestniczą obowiązkowo w obecności jednego z rodziców.

- Świadkiem bierzmowania powinien być praktykujący katolik, który już przyjął sakrament bierzmowania. Dobrze, jeśli świadkiem jest jeden z rodziców chrzestnych bierzmowanego (patrz warunki jak dla rodziców chrzestnych na stronie )

- Wymagany dokument to metryka chrztu.

- Kandydat  do  bierzmowania nie może  prowadzić życia sprzecznego z nauką Ewangelii (np. wspólne zamieszkanie bez ślubu).

Kandydat do bierzmowania przygotowuje się przez:

- Systematyczne uczestniczenie w niedzielnej Mszy Świętej

- Korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania - raz w miesiącu, najlepiej przed pierwszym piątkiem miesiąca

- Branie czynnego udziału w spotkaniu grupy do bierzmowania, uczestniczenie w Nabożeństwach  związanych z Rokiem Liturgicznym

- Kandydat do bierzmowania odpowiednio wcześniej obiera sobie imię bierzmowania (musi to być imię osoby świętej). Patronem bierzmowanego powinna być osoba bliska osobowości kandydata, którą chciałby naśladować. Wybór patrona nie powinien być podyktowany wpływem mody czy też opinii otoczenia.

- Na koniec kandydat otrzymuje zaświadczenie, że może przystąpić do bierzmowania w Polsce, bądź w swojej lokalnej parafii.