Sakrament Chrztu Świętego

CHRZEST ŚWIĘTY

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania 4 : "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" (KKK 1213)

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO W NASZEJ PARAFII

Datę chrztu dziecka należy ustalić z duszpasterzem.

Podstawą  chrztu dziecka  jest   wiara   jego rodziców wyrażająca  się  m.in. przez praktyki religijne: regularne przystępowanie do sakramentów św., uczestniczenie we Mszy niedzielnej, jeżeli to możliwe zawarty sakrament małżeństwa.

Nadanie imienia dziecku jest związane z wyborem świętego Patrona, dlatego nie powinno wybierać się imion obcych chrześcijaństwu.

Przy wyborze rodziców chrzestnych nie należy kierować się posiadanym przez nich majątkiem, lub wyłącznie sympatią. Istotą wyboru winno być życie zgodne z wiarą.

Kandydat na chrzestnego musi:

+ mieć ukończone 16 lat;

+ być ochrzczony i bierzmowany w kościele katolickim;

+ nie mogą pełnić roli chrzestnych ci, których życie jest nie zgodne z zasadami Ewangelii (trwają w związku cywilnym albo mieszkają z sobą bez ślubu + czyli trwają w grzechu ciężkim);

+ ochrzczony należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej może być jedynie świadkiem chrztu.

Chrzest poprzedza katecheza przedchrzcielna, w której obowiązkowo uczestniczą rodzice i jeśli to możliwe również rodzice chrzestni.

Rodzice (jeśli nie mają przeszkód) i chrzestni (bezwzględnie) są zobowiązani przystąpić przed chrztem do sakramentu pokuty.

Dokumenty wymagane do chrztu:

+ akt urodzenia dziecka;

+ rodzice chrzestni przedstawiają zaświadczenie, że mogą być chrzestnymi;

+ osoby z innych parafii muszą uzyskać pisemną zgodę swojego proboszcza na chrzest poza parafią.